HOME CONTACT CONTENTS LINKS RESERVATIONS

HOŞ GELDİNİZ

Tanrı, insanların uzun ömürlü olmaları için Bozcaada’yı yaratmış.  Herodot
 

Türkiye'nin köyü olmayan tek ilçesi Bozcaada. Çanakkale'nin bu Önemli merkezi, önemli tarihi, birbirinden güzel plajları, bağları, plajları ve denizi,şarabı temiz havası ile elektrik ve su sorunu olmayan, çok farklı bir ortamda, sakin ve huzurlu bir tatil için en uygun adreslerden biridir Bozcaada.

Sükunet, huzur, temiz deniz, ter temiz hava ve köklü tarihi ile Bozcaada. Kışın  2000 - 2500 kişinin kaldığı adada, yaz aylarında nüfus 15 bine çıkıyor. Pansiyonlar, kamp ve piknik alanları ile ekonomik tatil vaat eden Bozcaada, Kum burnu Mevkiine 3, Geyikli - Odunluk iskelesine 5 deniz mili uzaklıkta bulunuyor.

Ada çevresi 14 mil, en yüksek noktası ise 192 metreyle Göztepe mevkii. Bu noktadan net havalarda Limni, Semen direk, Midilli ve Gökçeada'yı seyredebilirsiniz.

En güzel ve en temiz deniz, en güzel kumsal, en temiz havayı Bozcaada'da bulabilirsiniz. Adanın birbirinden güzel plajları bağları ve tarif edilemeyecek güzellikleri, sükuneti, dinlenmeyi özlemiş insanlar için bulunmaz nimettir. Nefis deniz ürünlerini, özellikle "kalamar" ve şaraplarını bir kere tattıktan sonra unutmak mümkün değildir. Kamp ve piknik yerleri bakımından zengin imkanlara sahip olan Bozcaada'da, isteyen her aile kendine müstakil bir koy bulabilir. Amatör balıkçılar doyasıya avlanabilirler. Su altı balık avı için dalma sporunu tercih edenler ise gerek balık miktarı denizaltı florası güzellikleri karşısında hayrete düşebilirler.

Bozcaada son yıllarda büyük  gelişme göstermiştir. Adanın otantik yapısı ve güzelliği yanında, mimari üslubu da son derece iyi korunmuştur. Ada'nın  her tarafına ulaşabileceğiniz asfalt yolları son derece iyi korunmuş bakir ve temiz plajları anakaradan gelen su ve elektriği, billur gibi denizi   ve Bozcaada'ya  gelen insanları dipdiri yapan, hatta gençleştiren poyrazı vardır. Eski adalılar, çamaşır astıkları ipleri hiçbir zaman silmezlermiş Çünkü adada toz yoktur.

Türkiye'nin bir çok yerinde artık unutulan deniz mahsulleri, bunlardan ıstakoz,böcek, kalamar, tarak ve istiridye adamızın  sularında mevcuttur. Ada su sporlar için de ideal bir konumdadır. Özellikle dalma sporu yapanlar Bozcaada'ya oldukça rağbet etmektedirler. Adaya ulaşım feribotlarla olmaktadır.  Anakara ile ada arası yaklaşık yarım saat sürmektedir.

Huzurlu, güvenli ve ekonomik bir tatil için;
Bozcaada

Koylarda serinlemek, plajlarda oturup güneşlenmek, karadan özel araçla, bisikletle ya da yürüyerek doğanın tadını çıkarmak, bir tekne kiralayıp dilediğiniz yere demir atmak, oltayla balık tutmak, dalmak... Bunlar, Ege'nin ortasında tertemiz bir denizde gün boyu yüzmenin yanısıra, yapabileceklerinizden sadece birkaçı... Akşam saatlerinde yapılan bir kale gezintisi ve karşısındaki restaurantta değişik lezzetlerden tatmak da cabası... Eğer sizde şehir stresinden uzakta, dumandan ve isten arınmış tertemiz havayı solumak istiyorsanız, rotanızı Bozcaada'ya çevirin...

Kaymakam ve Belediye Başkanı, Bozcaada'nın daha da gelişmesi ve ziyaretçilerin keyifli bir tatil geçirmesi için canla başla çalışıyorlar. Size de sadece adayı ziyaret etmek kalıyor.

Türkiye'nin köyü olmayan yegane ilçesi Bozcaada'ya, günübirlik veya haftasonu gidenlerin tercihi; Ayazma Plajı. Adanın en çok rağbet gören yerlerinden olan kıyı bandı ise kum kürüne girenlerin şifa kaynağı. Eşsiz kumsalı, sığ ve ılık denizi, tarifi zor mavi rengiyle Bozcaada, büyüleyici güzellikte. Özel araçlarla gelenlerin plajın üst kısmında park edip gün boyu denizin tadını çıkarıyorlar, kır lokantalarında ve çardaklarda yorgunluk atıp, plaj voleybolu oynuyorlar. Plaja taksiyle gelmek isteyenler için feribot çalışıyor.

Feribot limana yanaşır yanaşmaz, taksiler kısa sürede yolcuları plaja ve piknik yerlerine taşıyorlar. Daha sakin koylar arıyorsanız, Ayazma'dan sola devam ederek, Mermer Burnu'na ulaşabilirsiniz. Denize dil gibi uzanan ilginç coğrafi yapısı ve mermer kayalarla kaplı koy, durgun denizi ile rağbet görüyor. Ada çervresinde, hiçbir ücret ödemeden otomobilinizden inip birkaç adımda denize girebilecek daha birkaç koy var.

Yürüyüşe çıkanlar, kayalıklarda dolaşanlar ve günbatımını izleyenlerin son durakları, Bozcaada Kalesi'nin bulunduğu liman. Birkaç önce aydınlatmaya başlanan kalenin muhteşem manzarası karşısında liman içinde yer alan restaurantlar açık havada yemek yemenin zevkini çıkaranlarla doluyor. Konuklar, kirlenmeyen deniz ve havanın verdiği mutluluğun tadına, Bozcaada şaraplarıyla varıyorlar. Bölgeye has kalamar tava, siparişlerin başında yer alıyor. 2-2.5 kg.lik lipsos buğulama ve çorbası, barbunya, sinarit, orfoz ve levrek ise mutlaka tadılması gereken balıklardan.

Farklı lezzetler

Bozcaada'da dalmaya uygun, görüş mesafesi fazla, doğa manzarası güzel bölgeler var. Bozcaada'lı balıkçı-kaptan Kemal Şahin'le tekne turuna çıkarsanız, ilginç tatlarla tanışma imkanınızda olabilir. Bunlardan en keyiflisi kaptan ile birlikte dalıp bu temiz sularda yaşayan deniz kestanelerinin üzerinde küçük taşlar bulunanlarını çıkarmak ve içindeki havyarı hemen oracıkta yemek. Bu ağızda eriyip giden havyarın besleyici değeri oldukça yüksek.

Birbaşka besin ise; fuska. Yumurta sarısı rengindeki fuskalar, taşlık bölgelerde bulunuyor ve guatr hastaları için iyot tedavisinde kullanılıyor. Buranın bir başka spesiyali ise "kulfada köftesi". Beyaz renkte, kıyılara yapışık yaşayan ve çatalla çıkarılabilen bir bitki olan kulfada, ekmek kullanılmadan köfte malzemesi ilave edilerek yoğrulup biçimlendiriliyor. Karnıbahar tadına benzeyen ve genellikle Rumlar'ın kullandığı bu meze, rakı ile tüketiliyor.