HOME CONTACT CONTENTS LINKS RESERVATIONS

YAZ YA DA KIŞ, EKONOMİK VE SAKİN BİR TATİL ARAYANLAR İÇİN;
BOZCAADA
Denizin ortasında huzur diyarı

Kır lokantalarında dalgaların sesini dinleyin, sokaklarında dolaşıp ciğerlerinizi temiz havasıyla doldurun, şarabının tadına mutlaka bakın sofraya barbunya, sinarit, orfoz veya levrek isteyin

Yazın koylarında serinlemek, kışınsa plajda oturup güneşin batışını seyretmek, bisikletle ya da yürüyerek doğanın tadını çıkarmak, bir tekne kiralayıp dilediğiniz yere demir atmak, oltayla balık tutmak, dalmak... Bunlar, Ege'nin ortasında tertemiz bir denizde yaz aylarında gün boyu yüzmenin yanı sıra, yapabileceklerinizden sadece birkaçı... Akşam saatlerinde yapılan bir kale gezintisi ve karşısındaki restoranlarda değişik lezzetlerden tatmak da cabası...

Eğer siz de şehir stresinden uzakta, dumandan ve isten arınmış tertemiz havayı solumak istiyorsanız, rotanızı Bozcaada'ya çevirin... Türkiye'nin köyü olmayan yegane ilçesi Bozcaada'ya... Günübirlik veya haftasonu gidenlerin tercihi ada, yazın renkli aktivitelerin yanı sıra kış aylarında huzur diyarı olarak adlandırılıyor. Kır lokantalarında dalgaların sesini dinlemek, Bozcaada şaraplarından tatmak ve mis kokan sokaklarında dolaşmak da kışın yapabilecekleriniz arasında yer alıyor.

Ayazma Plajı

Yaz mevsiminde adanın en çok rağbet gören yerlerinden olan Ayazma Plajı kıyı bandı ise kum kürüne girenlerin şifa kaynağı. Eşsiz kumsalı, sığ ve ılık denizi, tarifi zor mavi rengiyle Bozcaada, büyüleyici güzellikte. Özel araçlarla gelenler plajın üst kısmında park edip gün boyu denizin tadını çıkarıyorlar, kır lokantalarında ve çardaklarda yorgunluk atıp, plaj voleybolu oynuyorlar. Plaja taksiyle gelmek isteyenler için feribot çalışıyor. Feribot limana yanaşır yanaşmaz, taksiler kısa sürede yolcuları plaja ve piknik yerlerine taşıyorlar. Daha sakin koylar arıyorsanız, Ayazma'dan sola devam ederek, Mermer Burnu'na ulaşabilirsiniz. Denize dil gibi uzanan ilginç coğrafi yapısı ve mermer kayalarla kaplı koy, durgun denizi ile rağbet görüyor.

Manzara müthiş

Ada çevresinde, hiçbir ücret ödemeden otomobilinizden inip birkaç adımda denize girebilecek daha birkaç koy var. Yürüyüşe çıkanlar, kayalıklarda dolaşanlar ve günbatımını izleyenlerin son durakları, Bozcaada Kalesi'nin bulunduğu liman oluyor. 4 yıl önce aydınlatmaya başlanan kalenin muhteşem manzarası karşısında liman içinde yer alan restoranlar açık havada yemek yemenin zevkini çıkaranlarla doluyor.
Konuklar, kirlenmeyen deniz ve havanın verdiği mutluluğun tadına, Bozcaada şaraplarıyla varıyorlar. Bölgeye has kalamar tava, siparişlerin başında yer alıyor. 2-2.5 kg.lik lipsos buğulama ve çorbası, barbunya, sinarit, orfoz ve levrek ise mutlaka tadılması gereken balıklardan.

Farklı lezzetler

Bozcaada'da dalmaya uygun, görüş mesafesi fazla, doğa manzarası güzel bölgeler var. Bozcaadalı balıkçı-kaptan Kemal Şahin'le tekne turuna çıkarsanız, ilginç tatlarla tanışma imkanınız da olabilir. Bunlardan en keyiflisi kaptan ile birlikte dalıp bu temiz sularda yaşayan deniz kestanelerinin üzerinde küçük taşlar bulunanlarını çıkarmak ve içindeki havyarı hemen oracıkta yemek.

Bu ağızda eriyip giden havyarın besleyici değeri oldukça yüksek. Birbaşka besin ise; fuska. Yumurta sarısı rengindeki fuskalar, taşlık bölgelerde bulunuyor ve guatr hastaları için iyot tedavisinde kullanılıyor. Buranın bir başka spesiyali ise "Kulfada köftesi". Beyaz renkte, kıyılara yapışık yaşayan ve çatalla çıkarılabilen bir bitki olan kulfada, ekmek kullanılmadan köfte malzemesi ilave edilerek yoğrulup biçimlendiriliyor. Karnıbahar tadına benzeyen ve genellikle Rumların kullandığı bu meze, rakı ile tüketiliyor.

Fatih Sultan Mehmet yaptırdı

Adanın kuzey burnu üstünde kurulmuş olan kalenin, kimler tarafından yapıldığı bilinmiyor. Venedik, Ceneviz ve Bizanslılar döneminde kullanılan kale, Çanakkale Boğazı'nın önemi nedeniyle Fatih Sultan Mehmet tarafından onarılmış. Kanuni Sultan Süleyman ve 2. Mahmut tarafından genişletilen kale, 1965- 70'te Turizm Bakanlığı tarafından gözden geçirilmiş.

10 metre genişliğinde ve 250 metrelik su hendeğiyle adadan ayrılan Bozcaada Kalesi, iç ve dış olmak üzere iki kısımdan oluşuyor. Surlarla çevrili bölümlerde su sarnıcı, cephanelik, revir, karargah, kuyu, çeşme, camii, atölye ve kışla binası bulunuyor. Kale, görkemli görünüşüyle dışardan olduğu kadar içerden de etkileyici. Ilık havada taş basamaklarla surlar ve burçlara tırmanan ziyaretçiler, Bozcaada'nın panoramasını farklı açılardan izleyip, fotoğraflama olanağı buluyorlar.

Kale içinde bulunan müzeyi gezmek isteyenler ise sergilenen çeşitli amforalara hayran kalıyorlar. Gün batımından hemen sonra, güçlü spotlarla ışıklandırılan Bozcaada Kalesi, Bodrum Kalesi'ne nispet yaparcasına, Ege'nin ortasında ışıl ışıl parlıyor.

Ne yenir?

Bozcaada denilince akla ilk gelen üzümlerin lezzeti, dünyaca ünlü. Gelişmiş radarlar sayesinde, Saros'dan sonra balıkların çoğalma şansı Bozcaada'da hayli azalmış. Buna rağmen limana dizili lokantalarda yenen balıkların, kalamar ve böceklerin lezzeti, ödenen hesabı hakeder güzellikte. Limanda bulunan pizza, lahmacun, kebap türü yiyecekler diğer seçenekler arasında. Çay bahçeleri, bar, kuruyemiş satıcıları, büfeler, hediyelik şarap satılan dükkanlar ise diğer uğrak yerleri. Ayazma Plajı'ndaki kır lokantaları, çardakaltı bahçeler, köfte, menemen, tost ve meşrubat çeşitleriyle sakinlerini ağırlıyor.

Nerede kalınır?

Bozcaada, son yıllarda yeni açılan ve genişletilen konaklama tesisleriyle daha yüksek yatak kapasitesine ulaşmış. Yaz-kış açık tesislerin çoğunu ise pansiyonlar oluşturuyor. Farklı bir atmosferde konaklamak isteyenlerin birinci tercihi; Ege Hotel. 3 katlı Otel binası, 1800 yıllarında Rum ilkokulu olarak yapılmış. 1923'te kapanan okul, 1963'e kadar Türk ilkokulu olarak kullanılmış.

Hayli yıpranan bina 1986 yılında Bakanlık izniyle yeniden restore edilerek, 36 oda ve 80 yatak kapasitesi ile turizmin hizmetine girmiş. Gönüllü ve güleryüzlü bir ekip tarafından hizmet verilen otelde konaklamak için, (286) 697 81 89 no'lu telefonlardan Ümit Turan'a rezervasyon yaptırabilirsiniz.

EGE HOTEL - BOZCAADA