HOME CONTACT CONTENTS LINKS RESERVATIONS

Ada Rumları için en önemli gün Ayazma Panayırı diye bilinen 26 Temmuz Bayramıdır. Efsaneye göre,O gün orada toplanıp,çalıp söyleyerek,içip dans ederek eğlenmenin amacı Aya Paraskevi'yi anmaktır.

Onun mutsuz aşkını anmak:, Paraskevi genç ve güzel bir kızken şimdi Göztepe diye bilinen yüksek tepedeki Ayyalus manastırından yakışıklı bir delikanlıya aşık olmuş.Paraskevi'nin babası durumun farkına varınca kızını Ayazma'da sıkı bir göz hapsine almış.Aşk ateşiyle yanan kız arada bir Göztepe'ye doğru bakıp derin derin iç geçirir,rüzgarla sevgilisine mesaj göndermek istermiş.Ayyalus'ta onun için yanıp tutuşurmuş.Ama olmamış.Muratlarına erememişler.Paraskevi aşk acısıyla ölünce "onun büyük aşkının yüzü suyu hürmetine "başkalarının dileklerinin gerçekleşmesi için dua edeceklere dilek pınarı yapılmış.

Bir başka efsaneye göreyse: Paraskevi büyük aşkını Polente feneri yakınlarındaki bir manastırın rahibi Ayyudimitrios la yaşamış.Ayyudimitrios sevgilisinin özlemine dayanamayınca Ayazma plajının hemen ilerisindeki dalgaların çarpışından bugün bile fark edilen deniz duvarının üzerinden yürüyerek gelirmiş.Bu büyük aşkın sonucunda Paraskevi'de 'azize' rütbesine yükselmiş.

(Sayın Haluk Şahin'in Bozcaada kitabından alınmıştır)